CHLUMEC
Kostel sv. Havla
Byl postaven uprostřed vsi v letech 1847-52 J. Katzem a A. Schochem. Jedná se o trojlodní obdélnou stavbu s polokruhově zakončeným presbytářem a hranolovou polygonální věží. Okna jsou polokruhová vyplněná vytrážemi (opraveny v letech 1998-2000. Varhany pro kostel postavili bratři Fellerové z Libouchce v roce 1823. Do vnitřní zdi kostela jsou vezděny figurální renesanční náhrobky z let 1606 - 1619 rodiny Kölblů a do vnější zdi presbytáře je vezděno jedenáct náhrobků z původního renesančního kostela.
Kaple na hřbitově
Obdélná stavba z roku 1910. Nad vchodem je umístěna socha žehnajícího Krista. Nad vchodem se zvedá hranolová zvonice s jehlancovou střechou.
Soudkový kříž
(na rozcestí u zahrádek za Horkou, bohužel nebylo nalezeno více)
Na pískovcovém soudkovém podstavci je železný krucifix.
Kříž z Tuchomyšle
Vlevo pod kostelem vedle sochy vojáka.
Na pískovcovém hranolovém soklu s vročením 1696 je tepaný kříž. Zrušen spolu s obcí v roce 1976. Znovu nalezen v roce 1997 a přemístěn do Chlumce.
Sloup s pietou
Na hranolovém soklu vysoký sloup s jednoduchou hlavicí. Na rozšířené krycí desce je umístěna volná kamenná plastika Piety - sedící Panna Marie s postavou umučeného Krista na klíně. Celková výška plastiky cca 600 cm.
Kaple Nejsvětější Trojice
Zvenčí trojboká kaple, uvnitř polygonální, zaklenutá kopulí s lucernou. Uvnitř nástěnné fresky z r. 1691 ilustrující Te Deum.
Zastavení křížové cesty – 14 výklenkových kapliček na kamenných soklech, umístěných od kostela sv. Havla v obci ke kapli na Horce. V mělkých nikách byly umístěny keramické reliéfy, které byly vyrobeny v Meyerově uměleckém ústavu v Mnichově. Kaple je významná památka barokního stavitelství, uvnitř bohatá fresková výzdoba. Podle zakládací listiny z r. 1685 byla postavena na paměť odvrácení morové epidemie z r. 1680. Od r. 1838 je pod kaplí rodinná hrobka Westphalenů.
Památník bitvy 1813
Na východním okraji obce při průjezdní komunikaci na úpatí Horky stojí na čtyřbokém odstupňovaném soklu přístupném po schodišti vysoká válcovitá věž se sochou lva na vrcholu. V rozšířeném čtyřbokém soklu pomníku místnost, kde dříve býval umístěn památník bitvy. Pomník byl postaven r. 1913 ke stému výročí bitvy dle návrhu Julia Schmiedela a plastikou lva od A. Mayerleho. Historický doklad významné události, bitvy u Chlumce.
Chalupa č. p. 23 "Martínkovna"
Lidová architektura, obdélné patrové stavení o 5 okenních osách na delší straně a 3 okenních osách ve štítové straně, střecha polovalbová, přízemí zděné, patro hrázděné, součástí stavby je stavebně navazující stodola. Doklad původní lidové zástavby v Chlumci a vývoje architektury v severních Čechách.
Socha Ecce Homo
Na hranolovém soklu stojící polychromovaný kamenný Kristus v životní velikosti, s trnovou korunou, spoutanýma rukama a s volně splývajícím pláštěm. Plastika původně stála v jižní části zlikvidované obce Vyklice u silnice u čp. 16, přesunuta na současné místo v r. 1988 vzhledem k likvidaci obce těžbou. Barokní socha z r. 1738, autor Daniel Urbanský, hodnotný doklad barokní plastiky na Ústecku.
Sochu najdete vlevo od vchodu do kostela sv. Havla (za sochou zraněného vojáka).
Vojenské hroby
Chlumec – hřbitov:
Válečný hrob s ostatky – hrob 4 kosterních ostatků vojáků padlých r. 1813
Náhrobek s pamětní deskou obětem bombardování na konci 2. sv. války
U kostela sv. Havla:
Socha zraněného vojáka na paměť obětem z 1. světové války. Postaven díky sbírce matek a vdov vojáků padlých v 1. světové válce roce 1935 pod patronací komandanta Franze Kölera a slavnostně odhalen roku 1936. Socha vojáka je ze sochařské dílny F. Watzka v Teplicích.